Kącik prawny

Ignorantia iuris nocet (nieznajomość prawa szkodzi) to jedna z podstawowych zasad prawa. Zgodnie z nią nie można zasłaniać się nieznajomością normy prawnej. W praktyce wyraża się ona tym, że nikt nie może się tłumaczyć, iż zachował się niezgodnie z normą dlatego, że nie wiedział o jej istnieniu.

Pierwsza praca, zawieranie umów, prawa konsumenta, surfowanie w sieci, zakupy przez Internet, postępowanie sądowe (sprawy karne, cywilne, rodzinne i opiekuńcze)…

Czy wiedza o tym, komu i jakie przysługują prawa, jest przydatna w codziennych sytuacjach życiowych?

Negatywne wzorce, konsumpcyjny styl życia, odwrót od świata wartości, stresy w codziennym życiu spowodowały, że zacierają się granice między dobrem a złem, żartem a wykroczeniem, „wygłupem” a przestępstwem…

Potrzebna jest świadomość podstawowych zasad wynikających z prawa. I potrzebne jest zrozumienie drugiej osoby, empatia i kierowanie się właściwymi wartościami.

„Kącik prawny” ma na celu szerzenie idei życia z poszanowaniem prawa i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa młodzieży. Ma zachęcać i motywować uczniów    do znajomości i respektowania przepisów prawa, by ustrzec przed skutkami jego łamania.

„Kącik prawny” to miejsce, gdzie są zamieszczane informacje, przepisy, a także spostrzeżenia i porady, które mogą Cię zainteresować.

Chcesz poprawić swoją znajomość zagadnień z zakresu stosowania prawa w życiu codziennym? Wziąć udział w konkursie wiedzy prawnej „Para§raf”? Ciekawią Cię sprawy sądowe, chciał(a)byś uczestniczyć w wokandach w charakterze publiczności? Uczestniczyć zajęciach rozwijających kompetencje społeczne i obywatelskie? Może potrzebna Ci pomoc np. w zredagowaniu pisma do sądu czy wniosku do urzędu?

Podstawowa znajomość prawa jest korzystna, chroni przed zagrożeniami i pomaga w codziennym życiu. Lepiej wiedzieć niż narazić się na kłopoty. Zajrzyj na tablicę tematyczną (hol I piętro w szkole). Weź broszurę – wzbogać swoją wiedzę, bądź świadoma(y).

Wiedza i świadomość prawna pozwoli Ci uniknąć kłopotów, a także pozwoli nie stać się ofiarą przestępstwa czy cyberprzemocy.

Zapraszamy do korzystania z Kącika prawnego.

Jarosław Heinrich

Bądź ostrożna(y), żyj odpowiedzialnie.


Pliki do pobrania

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Przewiń do góry
Skip to content