Ignorantia iuris nocet (nieznajomość prawa szkodzi) to jedna z podstawowych zasad prawa. Zgodnie z nią nie można zasłaniać się nieznajomością normy prawnej. W praktyce wyraża się ona tym, że nikt nie może się tłumaczyć, iż zachował się niezgodnie z normą dlatego, że nie wiedział o jej istnieniu.
Pierwsza praca, zawieranie umów, prawa konsumenta, surfowanie w sieci, zakupy przez Internet, postępowanie sądowe (sprawy karne, cywilne, rodzinne i opiekuńcze)…
Czy wiedza o tym, komu i jakie przysługują prawa, jest przydatna w codziennych sytuacjach życiowych?
Negatywne wzorce, konsumpcyjny styl życia, odwrót od świata wartości, stresy w codziennym życiu spowodowały, że zacierają się granice między dobrem a złem, żartem a wykroczeniem, „wygłupem” a przestępstwem…
Potrzebna jest świadomość podstawowych zasad wynikających z prawa. I potrzebne jest zrozumienie drugiej osoby, empatia i kierowanie się właściwymi wartościami.
„Kącik prawny” ma na celu szerzenie idei życia z poszanowaniem prawa i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa młodzieży. Ma zachęcać i motywować uczniów do znajomości i respektowania przepisów prawa, by ustrzec przed skutkami jego łamania.
„Kącik prawny” to miejsce, gdzie są zamieszczane informacje, przepisy, a także spostrzeżenia i porady, które mogą Cię zainteresować.
Chcesz poprawić swoją znajomość zagadnień z zakresu stosowania prawa w życiu codziennym? Wziąć udział w konkursie wiedzy prawnej „Para§raf”? Ciekawią Cię sprawy sądowe, chciał(a)byś uczestniczyć w wokandach w charakterze publiczności? Uczestniczyć zajęciach rozwijających kompetencje społeczne i obywatelskie? Może potrzebna Ci pomoc np. w zredagowaniu pisma do sądu czy wniosku do urzędu?
Podstawowa znajomość prawa jest korzystna, chroni przed zagrożeniami i pomaga w codziennym życiu. Lepiej wiedzieć niż narazić się na kłopoty. Zajrzyj na tablicę tematyczną (hol I piętro w szkole). Weź broszurę – wzbogać swoją wiedzę, bądź świadoma(y).
Wiedza i świadomość prawna pozwoli Ci uniknąć kłopotów, a także pozwoli nie stać się ofiarą przestępstwa czy cyberprzemocy.
Zapraszamy do korzystania z Kącika prawnego.
Jarosław Heinrich
Bądź ostrożna(y), żyj odpowiedzialnie.
Pliki do pobrania
- To może Cię zainteresować
- Prezentacje
- Poradniki
- Bezpieczeństwo w sieci
- Sprawdź swoją wiedzę
- Wzory umów
- Wzory pism
– sprawy karne - Wzory pism – sprawy pracownicze
- Wzory pism – sprawy rodzinne
- Wzory pism
– sprawy cywilne - Poradniki Stowarzyszenia Sursum Corda
- Ulotka
- Z Paragrafem na Ty Kwartalnik młodzieżowy
2. Prawa człowieka
3. Prawa ucznia
4. Prawo cywilne rodzinne i karne
5. Nieletni wobec prawa
6. Demoralizacja co to takiego
7. Odpowiedzialność karna
8. Pospolite występki
9. Ochrona funkcjonariusza publicznego
10. Prawo karne w pytaniach
11. Prawo cywilne w pytaniach
12. Prawo autorskie w pytaniach
13. Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej
14. Poradnik „Odpowiedzialność obywatelska” Stowarzyszenia Sursum Corda
apteczka prawna dla rodziców rozwód/separacja
e-informator dla cudzoziemców
e-poradnik e-dowód/profil zaufany
e-poradnik nabycie/zbycie pojazdu
e-poradnik dziedziczenie rodzaje i tryby
e-poradnik świadczenia rodzinne
kwartalnik dla młodzieży – podejmowanie pracy sezonowej
kwartalnik dla młodzieży – prawa autorskie w internecie
kwartalnik dla młodzieży – zakupy przez internet
odpowiedzialność cywilna i karna nieletnich
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.